Duvar SaatleriDuvar saat modelleri olan Saat maklarının listesi.
Casio Duvar Saatleri Seiko Duvar Saatleri  
Casio Duvar Saatleri Seiko Duvar Saatleri  
     
     

DUVAR SAATİ

Duvar saati adı üstünde duvarları süsleyen saatlere denir. Duvar saatleri ilk ağırlıkla çalışan saatlerle duvarlarımızı süsledi. İki ağırlıkla ve ağırlıklara bağlı zincirlerin saatin mekanizmasını ağırlıkların yardımıyla harekete geçirmesiyle çalışırdı. Bu saatlerin ağırlıklarını her gün yukarı çekmek gerekirdi.

Daha sonra kurmalı duvar saatleri hızlı bir şekilde yayıldı. Ağırlıkla çalışan saatlere gere kurma süreleri biraz daha uzundu. Haftalık, on beş günlük, aylık kurulan duvar saati modeli vardı. Şimdilerde adı unutulan falcon ve Turkiye’de çok tanınan Nacar, Hislon gibi duvar saatleri duvarlarımızı süsledi.

Kurmalı duvar saatleri gece çıkardığı sesten dolayı bazen geceleri sarkacı durdurularak çalışması engellenirdi. Hepimizin bu tür hatıraları vardır. Kurmalı duvar saatlerini bir de gong sesi vardı ve her saat başı saat kaçsa o kadar gong çıkarır ve ev ahalisi saate bakmadan gong sayısından saatin kaç olduğunu bilirdi. Hatta saatin gongu iyi vurmazsa hemen saat tamircilerine götürülür ve gong sesinin yüksek çıkması istenirdi. Takvimli duvar saatleri daha makuldü. Dijital teknolojiye göre anlamsızlaşan duvar saatleri bozulduğu zaman bir beze sarılır ve tamircinin yolu tutulurdu, çünkü kıymetli saatlerdi. Artık duvar saatleri bozulduğu zaman tamirciye götürülmüyor, atılıyor ve yerine yenisi alınıyor. Duvar saatlerinin gemi çapası şeklinde modelleri bulunurdu. Gemilerde ve hamamlarda kullanılan duvar saatlerinin neme ve suya dayanıklı olması gerekirdi.

Pilli saatlerin piyasaya çıkmasıyla da kurmalı saatler hızla azalmaya başladı. Pilli saatler kurma gerektirmiyor ve ayar problemi de yoktu. Oysa kurmalı duvar saatlerinin günlük birkaç dakikalık ayar problemi olurdu. Saatin sarkacının altındaki vida gevşetildiği zaman duvar saatinin çalışması biraz yavaşlar, vida sıkıldığı zaman da biraz hızlı çalışır ve bu şekilde saatler ayarlanırdı. Pilli Duvar saatleri daha dakik çalışan saatlerdi. Kurmalı saatlerde saatlerin kasası genellikle ahşaptan yapılırdı. Pilli saatlerle bu değişmeye başladı ve değişik ahşaba benzeyen maddeler kullanılmaya başlandı. Ahşap pilli duvar saatleri de bulunuyor ama ahşabın işçiliği ve maliyeti yüksek olduğu için daha ucuz malzemeler tercih edilmeye başlandı.
Pilli analog duvar saatlerinden sonra dijital saatler duvarlarımızı süslemeye başladı. Dijital duvar saatleri dijital takvim gösterme özelliğine de sahipti. Hatta sıcaklı ve nem ölçen duvar saatleri de bulunuyor.
 
Araştır: Duvar Saatleri, Duvar Saati Modelleri, Duvar Saati Markaları, Casio Duvar Saatleri, Seiko Duvar Saatleri/span>